KOŃCZYMY DOBRY ROK

To był dobry rok dla Łady 1945 Biłgoraj. W ciągu mijających dwunastu miesięcy udało nam się podnieść poziom sportowy naszej drużyny, wspólnie zrealizować kilka ważnych przedsięwzięć i wprowadzić w życie wiele pomysłów. Przypomnijmy sobie jak wyglądał w Naszym Klubie rok 2016:

Styczeń:

Początek minionego roku przyniósł ze sobą nowe plany i postanowienia. Celem, jaki założył sobie i postawił przed drużyną Zarząd Klubu było wygranie klasy okręgowej i awans do IV ligi. Wiadomym było jednak, że nie będzie to łatwe zadanie…

Drużyna seniorów Łady 1945 Biłgoraj rozpoczęła treningi jak zwykle w połowie stycznia. Kilka dni później, nasi juniorzy wygrali IX Memoriał Stanisława Wójcika rozgrywany w hali OSiR. Debiut Krzysztofa Pardo w roli trenera naszej grupy młodzieżowej nie mógł wypaść lepiej.

dsc_8094

Luty:

Luty to jak zwykle czas coraz bardziej intensywnych przygotowań do rundy rewanżowej. W tym miesiącu Łada intensywnie trenowała i rozgrywała sparingi. Plan przygotowawczy realizowali także juniorzy.

Wyniki sparingów:

  • Łada – Janowianka 1:3

  • Start Krasnystaw – Łada 1:3

  • Łada – Omega Stary Zamość 5:0

  • Łada – Iskra Krzemień 6:0

Marzec:

20 marca rozpoczęła się runda wiosenna zamojskiej klasy okręgowej. Nasza drużyna pierwszy mecz „wiosny” zagrała u siebie pokonując Granicę Lubycza Królewska 2:0. Tydzień później podopieczni Ireneusza Zarczuka nie dali już jednak rady pokonać na wyjeździe Huczwy Tyszowce. Mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla gospodarzy.

marzec

Kwiecień:

Początek kwietnia 2016 roku na pewno bardzo długo wspominać będzie… Arek Czok, który na inaugurację rundy zdobył wszystkie gole w wygranym przez juniorów Łady aż 6:0 meczu ze Startem Krasnystaw. Wszyscy obecni na stadionie przecierali oczy ze zdumienia, gdy Arek zdobywał kolejne bramki.

kwiecien

Seniorzy Łady w kwietniu wygrali wszystkie z czterech meczów, zdobywając przy tym aż 13 bramek i nie tracąc ani jednej.

Maj:

Największym wydarzeniem weekendu majowego w zamojskiej klasie okręgowej był mecz Łady z Roztoczem Szczebrzeszyn. Na to spotkanie zarząd klubu i piłkarze zapraszali mieszkańców Biłgoraja w dość nietypowy sposób – prezentując swoje piłkarskie umiejętności w samym centrum miasta. Między innymi dzięki tej akcji, na meczu z Roztoczem pojawiło się ponad 600 osób, co było oczywiście absolutnym rekordem frekwencji „okręgówki” w sezonie 2015/2016. Szkoda tylko, że nie zobaczyliśmy bramek – mecz zakończył się wynikiem 0:0.

maj

maj1

21 maja klub sportowy Łada 1945 Biłgoraj we współpracy z Akademią Piłkarską „Gol” zorganizował I Mundial Dziecięcy, w którym wzięło udział około 100 przedszkolaków i uczniów klas pierwszych z naszego miasta. Impreza rozgrywana na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy SP nr 1 wypadła znakomicie. W to, by przynieść radość dzieciakom, ze strony naszego klubu zaangażowani byli sponsorzy i przyjaciele, członkowie zarządu, trener, a przede wszystkim piłkarze Łady 1945 Biłgoraj.

mundial1

mundial

Pod koniec maja juniorzy starsi Łady 1945 Biłgoraj w ładnym stylu pokonali Orlęta Łuków 4:0. To zwycięstwo było naszym zawodnikom bardzo potrzebne, bo po trzech porażkach z rzędu i meczu z AMSPNem, który nie doszedł do skutku, humory w drużynie nie były najlepsze.

Czerwiec:

Na początku czerwca został rozstrzygnięty konkurs grantowy „Działaj lokalnie” realizowany przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Łada złożyła wniosek na realizację cyklu jednodniowych obozów treningowych „Łada Junior Camp 2016” we Frampolu, Tereszpolu i Aleksandrowie. O pieniądze ubiegało się wiele stowarzyszeń i grup nieformalnych. Nasz projekt znalazł się w gronie kilkunastu zwycięzców – otrzymaliśmy grant w wysokości 3.500 zł.

11 czerwca po zwycięstwie 3:0 nad Victorią Łukowa/Chmielek, na dwie kolejki przed końcem sezonu, nasza drużyna zapewniła sobie awans do IV ligi! Wygrana 4:2 z Gromem Różaniec w ostatnim meczu była już tylko „wisienką na torcie”. Było już pewne, że po roku przerwy Łada powróci na czwartoligowy front.

czerwiec

czerwiec1

Lipiec:

1 lipca Łada otrzymała od Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej nagrodę finansową w wysokości 4.000 zł za zajęcie pierwszego miejsca w klasie okręgowej. Uroczyste wręczenie czeków najlepszym klubom odbyło się tym razem w hali OSiR w Biłgoraju.

Od drugiej połowy czerwca do połowy lipca realizowaliśmy obozy treningowe „Łada Junior Camp 2016”. Trenerzy Ireneusz Zarczuk i Krzysztof Pardo z pomocą zawodników Łady prowadzili treningi we Frampolu, Tereszpolu i Aleksandrowie. To był dobrze zrealizowany projekt – nie zabrakło sportowych wyzwań i atrakcji dla uczestników, a przy okazji była to świetna zabawy dla wszystkich. Pokazy freestyle footballu, wspólne oglądanie meczu w ramach Euro 2016, medale i mnóstwo nagród – tak wyglądała pierwsza edycja „Łada Junior Camp”. Najlepsi z poszczególnych miejscowości na głównej płycie biłgorajskiego stadionu zagrali w finale ze swoimi rówieśnikami ze szkółki piłkarskiej OSiRu Biłgoraj.

lipiec

lipiec1

lipiec3

lipiec2

7 lipca, po niecałych dwóch tygodniach odpoczynku, piłkarze Łady rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Tydzień później treningi wznowili nasi juniorzy.

W lipcu także Marek Sztochel wydał długo oczekiwany przez kibiców, bogaty w treść i unikatowe fotografie, album z okazji 70-lecia klubu sportowego Łada Biłgoraj.

Sierpień:

W drugą niedzielę sierpnia wystartowała lubelska IV liga. Na inaugurację rozgrywek Łada pokonała Lutnię Piszczac 1:0. Jedynego gola w meczu zdobył Marek Pyda.

Zanim jednak rozpoczęły się zmagania ligowe doszło do kilku roszad w naszej drużynie. Do Powiślaka Końskowola odszedł Grzegorz Mulawa, natomiast po kilku latach wrócił do Łady Patryk Dorosz. Nasz klub dopiął ponadto umowy transferowe ze Sviatoslavem Lavrukiem (Roztocze Szczebrzeszyn) i Michałem Mielniczkiem (Cosmos Józefów). Niedługo później w drużynie znalazł się też Patryk Czarniecki (Hetman Zamość).

sierpien

Po wygranej z Lutnią przyszły dwa remisy, kolejno z LKSem Milanów i Lewartem Lubartów. W obu tych meczach Łada miała przewagę i oba mogły zakończyć się wygraną naszej drużyny. O tym, jak cenne byłyby to punkty, przekonaliśmy się kilka tygodni później…

Tymczasem w połowie sierpnia juniorzy starsi Łady zainaugurowali rozgrywki ligi wojewódzkiej. Na początek podopieczni Krzysztofa Pardo pokonali u siebie Wisłę Puławy 2:0. Później jednak musieli uznać wyższość rywala w starciu z Widokiem w Lublinie (5:3). W tym samym czasie i w tym samym mieście seniorzy Łady ulegli Lubliniance 1:2.

Zwycięstwa z Kryształem Werbkowice u siebie (1:0) i Kłosem Chełm na wyjeździe (2:0) sprawiły, że na koniec wakacji Łada plasowała się na 5 miejscu w czwarto ligowej tabeli.

Wrzesień:

Trudno byłoby wskazać główne wydarzenie września 2016 w naszym klubie. Przede wszystkim, tydzień po tygodniu Łada rozgrywała arcyważne spotkania, kolejno z Górnikiem II Łęczna, Hetmanem Zamość i Chełmianką. I choć nie udało się urwać faworyzowanym rywalom nawet jednego punktu, to jednak ambitnie walczący zawodnicy zasługiwali na pochwałę. Szkoda trochę meczu z rezerwami Górnika, bo rywal był w zasięgu…

Na pocieszenie dla kibiców z ostatniego wrześniowego pojedynku nasi piłkarze przywieźli komplet „oczek”, wygrywając na zawsze trudnym terenie w Żmudzi z Victorią 3:2 (mimo, iż przegrywali 0:2).

wrzesien

wrzesien1

W sierpniu nasza drużyna zakończyła udział w tegorocznych rozgrywkach Pucharu Polski, ulegając na własnym boisku Tomasovii Tomaszów Lubelski 2:4. W rozegranym niespełna dwa tygodnie później meczu ligowym Łada przegrała w Tomaszowie aż 0:5.

Październik:

Dopiero końcówka października była dla Łady pomyślna. W 15 kolejce seniorzy pokonali POM Iskrę Piotrowice 3:1, natomiast okazałym zwycięstwem popisali się nasi juniorzy, którzy wygrali na wyjeździe z Janowianką aż 7:1!

Listopad:

W listopadzie dobiegła końca długa i wymagająca runda jesienna. W ostatnim meczu Łada pokonała Polesie Kock 3:2 i ostatecznie na koniec „jesieni” uplasowała się na 10 pozycji w tabeli IV ligi z dorobkiem 20 punktów (6 zwycięstw, 2 remisy, 9 porażek).

Juniorzy starsi Łady 1945 Biłgoraj także zakończyli ten etap rozgrywek na 10 miejscu, zgromadziwszy po 11 meczach 11 punktów (3 wygrane, 2 remisy, 6 porażek).

listopad

uż po zakończeniu rundy klub sportowy Łada 1945 Biłgoraj we współpracy z Magazynem Ligowym Biłgorajskiej Telewizji Kablowej i firmą Design Jarosława Roraty zorganizował konferencję „Piłkarska Lubelszczyzna – perspektywy rozwoju”. Obrady o przyszłości futbolu w naszym regionie odbyły się w Biłgorajskim Centrum Kultury, a w roli prelegentów wystąpili: Artur Kapelko – prezes Górnika Łęczna, członek zarządu PZPN; Zbigniew Bartnik – prezes LZPN, członek zarządu PZPN; Marcin Kaczmarczyk – z-ca dyrektora Departamentu Sportu dla Wszystkich Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie. Na widowni sali widowiskowej BCK zasiedli m.in. lokalne władze samorządowe, Sponsorzy i Przyjaciele klubu Łada 1945 Biłgoraj, przedstawiciele klubów piłkarskich z terenu całej Zamojszczyzny oraz mieszkańcy Biłgoraja. Drugą część konferencji stanowiło szkolenie dotyczące aktywnego pozyskiwania środków na działalność stowarzyszeń sportowych oraz pisania wniosków do konkursów grantowych. Szkolenie prowadziła p. Monika Dominik – prezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej w Lublinie.

Na realizację konferencji udało nam się zdobyć dofinansowanie ze środków Fundacji Inicjatyw Obywatelskich (700 zł.).

grudzien grudzien1

grudzien5

Grudzień:

8 grudnia Klub Sportowy Łada 1945 Biłgoraj przy współpracy Kolegium Sędziów LZPN, zorganizował spotkanie z sędzią trzecioligowym Piotrem Burakiem, podczas którego arbiter opowiadał o swojej pracy i zachęcał do zapisania się na kurs sędziowski organizowany przez LZPN i ZOZPN. Był to konkretny krok w celu rzeczywistego zwiększeniu liczby sędziów z powiatu biłgorajskiego (w chwili obecnej nie mamy żadnego sędziego z Biłgoraja, a tylko dwóch z terenu powiatu).

grudzien10

Pod koniec roku pojawiły się też pierwsze wpisy na naszej nowej stronie internetowej .