Kiedy prowadzisz 2:0 i nie wygrywasz 3:0…

… to przegrasz 2:3 – stara siatkarska prawda sprawdziła się tym razem w meczu piłki nożnej. Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej pożegnała się z tegoroczną edycją rozgrywek UEFA REGION’S CUP. W środę drużyna, w której składzie byli m.in. zawodnicy Łady Biłgoraj uległa zespołowi Małopolskiego Związku Piłki Nożnej 2:3, mimo iż do 75 minuty wygrywała 2:0. Mecz rozgrywany był na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju.

UEFA REGION’S CUP to rozgrywki rangi europejskiej, w których biorą udział piłkarze-amatorzy (nieposiadający profesjonalnych kontraktów piłkarskich). Na szczeblu krajowym rywalizują ze sobą reprezentacje poszczególnych okręgów PZPN, a pierwszym etapem rozgrywek są eliminacje makroregionalne. W tegorocznej edycji przeciwnikiem drużyny Lubelskiego Związku Piłki Nożnej był zespół Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z regulaminem skład obu zespołów tworzyli zawodnicy grający na co dzień w III i IV lidze. Pierwszy mecz rozegrany 25 kwietnia w Żabnie (woj. małopolskie) zakończył się remisem 1:1. Znacznie więcej emocji przysporzyło spotkanie rewanżowe, które odbyło się w środę, 10 maja na stadionie OSiR w Biłgoraju.

Od początku meczu lekką przewagę mieli goście, jednak groźniejsze sytuacje bramkowe stworzyli sobie piłkarze LZPN. W 9 minucie Aleks Aftyka (Górnik II Łęczna) trafił w słupek, a później swoje szanse mieli Wojciech Więcaszek (Włodawianka) i Karol Karólak (Tomasovia).

Pierwszy gol w tym spotkaniu padł w 38 minucie gry. Wynik otworzył Adrian Hołownia (Podlasie Biała Podlaska). W 43 minucie zawodnicy MZPN mogli wyrównać, ale znakomicie w bramce spisał się Łukasz Szawara (Łada Biłgoraj), który wygrał pojedynek sam na sam z przeciwnikiem.

Od początku drugiej połowy przeważali reprezentanci LZPN, czego efektem była zdobyta w 54 minucie druga bramka. Tym razem na listę strzelców wpisał się Damian Kopeć (Powiślak Końskowola), który wykorzystał dobre podanie od Patryka Dorosza (Łada Biłgoraj).

Goście z krakowskiego, nie mając już nic do stracenia, rzucili się do ataku. Od momentu utraty drugiego gola to oni zdecydowanie częściej byli przy piłce. „Gospodarze” skupili się na obronie wyniku i grze z kontry. Co najmniej dwie znakomite okazje do szybkiego wyprowadzenia piłki i zagrożenia rywalowi zostały przez nich zmarnowane. Pod koniec spotkania zaczął się koszmar LZPN, którego głównym sprawcą był Konrad Kuliszewski (Wiślanie Jaśkowice), który najpierw w 75 minucie zdobył gola na 1:2, a sześć minut później doprowadził do wyrównania. Wynik 2:2 zgodnie z regulaminem premiował awansem zespół MZPN, dlatego nasi piłkarze przeszli do ofensywy, by jeszcze odmienić losy spotkania. Nie udało się. Już w doliczonym czasie gry przeciwnik zdobył ostatecznie pogrzebał ich nadzieje na zwycięstwo. Bramkę na 3:2 dla gości zdobył Artur Biały (Unia Tarnów).

Po meczu dobrej postawy na boisku piłkarzom obu zespołów gratulowali obecni na trybunach prezesi i członkowie zarządu LZPN oraz MZPN.

W skład sztabu trenerskiego naszej reprezentacji wchodzili: Miłosz Storto (Podlasie Biała Podlaska), Ireneusz Zarczuk (Łada Biłgoraj) oraz Łukasz Harbuz (trener koordynator LZPN).

Dzięki wygranej w Biłgoraju drużyna MZPN awansowała do kolejnego etapu rozgrywek EUFA REGION’S CUP 2017, w którym zmierzy się z zespołem Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.